Přichází období dlouhých nocí a krátkých dní, kdy příroda sice odpočívá, ale rozhodně nespí. Zima je pro volně žijící zvířata nejtěžším obdobím, kdy se musí vyrovnat s nedostatkem potravy a při mrazech i s nedostatkem vody. Proto je vhodné zvířatům v zimě pomoci.
Pro ptáky do krmítek se hodí především semínka slunečnice (i nevyloupaná), drcené vlašské ořechy, drcené ovesné vločky a jiná semínka. Často lidé kupují lojové koule a krmítkové směsi, u kterých se může stát, že některá semínka ptáčci nebudou zobat. Tato semínka je vhodné z krmítek pravidelně odstraňovat, aby se nestala zdrojem plísní a nemocí. Hmyzožravé ptáky můžete do krmítka nalákat na sušený hmyz, který lze zakoupit např. v rybářských potřebách, je to však nákladnější forma dokrmování. Vodní ptáci se mohou dokrmovat i starým neplesnivým suchým pečivem nebo vařenými těstovinami. Nikdy by se neměly dávat ptákům slané či kořeněné zbytky jídel a potraviny, které byste už sami nejedli.
V zimě, zejména v mrazech, bychom neměli zapomínat na vodu, s jejímž nedostatkem se mohou zvířata potýkat. Stejně jako v létě k tomuto účelu stačí jednou denně v pravidelnou dobu doplňovat do misky kohoutkovou vodu a ptáci si zvyknou přilétat.
Pomoc v zimě potřebují i jiná zvířata než ptáci. Veverkám můžete schovat vyloupané nebo nevyloupané oříšky do krabičky s odklopitelným víkem. Ořech je tak chráněný před jinými zvířaty a veverka, která se brzy naučí víko odklopit, získá snadný zdroj potravy. O lesní zvěř se starají myslivečtí hospodáři.